Світова історія тютюну

Зміст

Історія тютюнопаління почалася так давно, що документального підтвердження цього не існує. Навряд чи в ті часи люди взагалі вміли писати.

Перші зображення курців тютюну, знайдені в стародавніх храмах Центральної Америки, датуються приблизно 1000 роком до нашої ери. Тютюну в ті часи приписувалися цілющі властивості, тому його широко застосовували для лікування найрізноманітніших хвороб. Крім того, ця рослина використовувалася під час проведення релігійних ритуалів: вважалося, що вдихання тютюнового диму дає змогу спілкуватися з богами.

З Америки до Європи насіння тютюну привезли іспанці й португальці. З другої половини XVI століття ця рослина швидко поширювалася країнами Старого світу. Висушене й подрібнене тютюнове листя курили, жували та нюхали, примочками з нього лікували виразки, висипи й нариви. У 1571 році іспанський лікар Ніколас Мондарес навіть видав книгу про лікарські рослини, у якій назвав тютюн ефективним засобом, здатним лікувати понад 36 різноманітних хвороб.

Тютюн прижився і в мусульманських країнах, тільки споживали його там особливим способом. Листя рослини змішували з екстрактами ароматних трав і соком фруктів, що робило його смак більш м’яким та ніжним. Отриману суміш закладали в чашу кальяна й курили, пропускаючи дим через воду чи вино.

На початку XVII століття практично всі англійські колонії, зокрема завойовані території в Америці й Африці, уже вирощували тютюн у промислових масштабах.

Що сприяло популяризації тютюну

Несподівано швидкому розповсюдженню тютюнопаління в усьому світі сприяли три ключові фактори:

  • Лікувальні властивості. Майже чотири століття вважалося, що ця рослина лікує все — від мігрені до виразки шлунка.
  • Новизна. Вживання тютюну швидко стало модним і вважалося престижним, адже спочатку його могли дозволити собі лише заможні люди.
  • Прибутковість. Унаслідок постійного зростання попиту на початку «тютюнової епохи» заробити на вирощуванні цієї рослини міг кожен підприємливий європеєць.

Поява в Україні

Поширення тютюну територією України почалося у XVII столітті, саме в цей час були посаджені перші плантації. За наказом Петра I в Охтирці Сумської області було збудовано першу українську тютюнову фабрику, яка мала власні плантації загальною площею близько 50 га.

Уже в XIX столітті тютюн експортували з України до таких країн, як Німеччина, Японія і Китай. В Одесі в той час працювало 15 тютюнових фабрик, продукцію яких одразу відвантажували на іноземні судна. Цю культуру вирощували всі верстви населення: багаті землевласники — на великих плантаціях, а прості селяни — на своїх земельних ділянках.

Еволюція тютюнових виробів

На початку XIX століття найпопулярніший на той час спосіб вживання тютюну — куріння трубок і сигар — був доступним лише аристократії та заможним людям. Саме в ті часи сигари і трубки почали вважатися символами респектабельності та високого положення в суспільстві. У 1852 році з’явилися перші сірники, які зробили куріння ще комфортнішим.

Більшості курців із середніх і нижчих верств суспільства доводилося вдовольнятися недорогим жувальним тютюном, недопалками від сигар і рештками, що висипалися з тюків. Ці залишки почали загортати в папір, так і з’явилися сучасні сигарети.

Від сигар сигарети відрізнялися більш демократичною ціною, тому швидко стали надзвичайно популярними. Якщо на початку XX століття у світі продавалося 3,5 мільярда сигарет і 6 мільярдів сигар, то вже під час Першої світової війни сигарети палила практично вся Європа, вони входили до пайків солдатів і вважалися чудовим засобом для заспокоєння нервів.

Справжній розквіт тютюнової промисловості відбувся в післявоєнні роки. Людей, що курили сигарети, можна було бачити в кіно, на рекламних та агітаційних плакатах тощо. Куріння було частиною іміджу багатьох політичних діячів та акторів. Зростанню популярності тютюну сприяла також поява перших сигарет із фільтром.

Сьогодні сигарети залишаються найпопулярнішим способом вживання тютюну й найрозповсюдженішим видом тютюнових виробів. Купити якісні офіційні сигарети від компанії Philip Morris пропонує зручний онлайн-сервіс Cig-Poshta https://cig-poshta.in.ua/ru/shop/marlboro-ru. Головні переваги компанії — максимально вигідні ціни на весь асортимент і безкоштовна доставка по території України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *