Скільки важить найбільший сом зловлений в Україні

Зміст

Величні річки та мальовничі озера України здавна славилися своїми багатствами, а риболовля завжди була невід’ємною частиною життя українського народу. Серед різноманітних риб, що населяють водойми нашої країни, особливе місце займає сом – величний хижак, що вражає своїми розмірами та силою. В цій статті ми розповімо, скільки ж важить найбільший сом, що коли-небудь був спійманий в Україні.

Особливості сома

Сом – величний хижак, що протягом століть вражає уяву людей своїми розмірами, силою та загадковою поведінкою. Ці риби-гіганти, що населяють прісні водойми України, являють собою неабияку цікавість, адже вони володіють унікальними біологічними характеристиками, які роблять їх справжніми володарями річкових глибин. Розміри сома можуть досягати 5 метрів у довжину та важити до 500 кілограмів, що робить його однією з найбільших прісноводних риб у світі. В Україні рекордними вважаються екземпляри вагою 117 та 164 кілограмів. Тіло сома витягнуте, веретеноподібне, з гладкою, без луски шкірою, що надає йому обтічної форми, яка дозволяє бути швидким та маневровим хижаком. Голова сома велика, з широким ротом, озброєним гострими зубами, які розташовані в кілька рядів і дозволяють хапати та утримувати здобич. Вуса, що слугують органами чуття, допомагають сому орієнтуватися в каламутній воді, а потужні плавці забезпечують швидке плавання та маневрування.

Сом – всеїдний хижак, який живиться рибою, раками, молюсками, птахами, дрібними ссавцями та навіть падлом. Він є одним з найактивніших хижаків в екосистемі, відіграючи важливу роль у регуляції чисельності інших видів. Полюючи переважно вночі, сом використовує свої вуса для виявлення здобичі у темряві, а потім раптово атакує, хапаючи її своїм потужним ротом. Знаходячись на вершині трофічного ланцюга, сом не має природних ворогів, окрім людини, і грає ключову роль у підтримці екологічного балансу.

Спосіб життя сома відбивається у його переважно донному способі існування. Більшу частину часу він проводить на дні водойми, віддаючи перевагу глибоким, спокійним місцям з твердим ґрунтом, де може облаштувати собі лігво. Соціально сом не дуже активний, зазвичай живе поодинці, виняток становлять лише шлюбний сезон та період виховання потомства. Нерест відбувається навесні, коли вода прогрівається до 18-20°C. Самка відкладає велику кількість ікри, до 1 мільйона ікринок, яку самець охороняє до вилуплення мальків. Тривалість життя сома може сягати 50 років, а деякі особини живуть до 80 років.

Порівняно з іншими рибами, сом є однією з найбільших прісноводних риб у світі, поступаючись лише кільком видам, таким як білуга та калуга. Сила сома вражає, його щелепи здатні розкусити навіть товсту кістку, що робить його потенційно небезпечним для людини, тому при його вилові слід дотримуватися обережності. Спосіб життя сома значно відрізняється від багатьох інших риб, що надає йому особливого статусу серед водних мешканців прісноводних водойм.

Рекордні екземпляри

Ось декілька найвідоміших рекордних уловів:

1977 рік, річка Дніпро

Рибалка з міста Дніпропетровськ, ім’я якого на жаль не збереглося, спіймав сома вагою 117 кілограмів. Цей екземпляр досі вважається рекордним для річки Дніпро.

2009 рік, Каховське водосховище

Рибалка з міста Херсон, Віктор Олександрович, здолав сома вагою 130 кілограмів. Цей улов став новим рекордом України, але протримався недовго.

2010 рік, Кременчуцьке водосховище

Рибалка з міста Кременчук, Сергій Миколайович, спіймав сома-гіганта вагою 164 кілограми. Цей екземпляр досі є абсолютним рекордом України за вагою сома, спійманого в дикій природі. Для вилову сома-гіганта з Кременчуцького водосховища Сергію Миколайовичу знадобилося більше години та допомога двох друзів.

Ці рекордні екземпляри сома не були з’їдені, а були випущені назад у водойми, щоб зберегти цінний генофонд цього виду.

Рекордні екземпляри сома – це не лише свідчення величі та сили цих риб, але й нагадування про важливість бережливого ставлення до природних ресурсів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *