Жовчнокам’яна хвороба. Причини розвитку патології

Жовчнокам’яна хвороба. Причини розвитку патології
Зміст

Причини розвитку патології

Зміна складу жовчі та утворення у жовчних протоках та міхурі каменів називається жовчнокам’яна хвороба. Вона супроводжується порушенням відтоку жовчі та застійними процесами. З плином часу стан пацієнта погіршується, тому потрібно своєчасно відреагувати та звернутись до лікаря для розробки ефективного плану лікування.

Провокувати розвиток жовчнокам’яної хвороби можуть різні чинники, серед яких можна виокремити:

  • спадкова передача харчових звичок від батьків;
  • перекручування або зміна форми жовчного міхура;
  • нерегулярне та незбалансоване харчування, вживання надмірної кількості смаженої, жирної та гострої їжі;
  • ведення малорухливого способу життя;
  • інфекційне ураження жовчного міхура та жовчовивідних шляхів;
  • підвищення рівня естрогену у жінок.

Декілька з визначених факторів можуть вплинути на стан жовчі, спровокувати застій та схильність до утворення каменів. Хвороба розвивається поступово – на початковій стадії каміння не формується, але жовч стає густою та неоднорідною.

Симптоми розвитку хвороби

Жовчнокам’яна хвороба на ранніх стадіях до формування каменів супроводжується болем у правому підребер’ї, гіркотою у роті, здуттям шлунку, нудотою. Больові відчуття можуть посилюватись після прийому їжі, віддавати у руку, лопатку, ключицю та інші ділянки. Також підвищується температура тіла, а випорожнення кишківника характеризується нестабільністю – можуть виникати як закрепи, так і діарея.

Яскравим симптомом є так звана жовчна колька. При надмірному вживанні жирної та смаженої їжі у хворого виникає нудота та блювання, приступ може тривати кілька годин. Він стає результатом руху утворених каменів від жовчного міхура до тонкого кишківника. Жовчний міхур запалюється, якщо до хвороби доєднується інфекція.

Діагностика та лікування патології

Жовтизна шкіряних покровів та очних склер є яскравим симптомом жовчнокам’яної хвороби, на який звертає увагу лікар при візуальному огляді пацієнта. Однак для постановки точного діагнозу призначається УЗД черевної порожнини, холецистопанкреатографія, здійснюється лабораторний аналіз сечі та крові.

Якщо у жовчному міхурі виявлені камені, то він не зможе повноцінно виконувати свою роботу. Тому призначається лапароскопічна холецистектомія (лапароскопічне видалення жовчного міхура, яке в Україні першим здійснив Біляк Степан Томович – засновник Клініки Біляка). Через декілька проколів на черевній стінці можна безпечно видалити уражений орган разом з каменями.

Після проведення операції пацієнт може швидко відновитись та повернутись до звичного життя. Однак потрібно дотримуватись спеціальної дієти з обмеженням споживання жирного та смаженого, відмовою від алкоголю та солодощів. Раціон харчування розподіляється на дрібні порції для кращого засвоювання та уникнення перевантаження організму.

Джерело: сайт bilyak.com.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *