Нарешті цей день настав – ви стали власником гриля! Для багатьох це – мрія, здійснення якої чекали з нетерпінням. І саме тому так важливо, щоб ваша мрія – газовий гриль – радувала вас якнайдовше!
Уважно прочитайте цю статтю – і ви будете знати найголовніші секрети експлуатації від найтоповіших майстрів грилінгу.
Порада №1. Доки ви дивитесь на їжу, вона не готується
Головна відмінність гриля від, скажімо, звичайного вуличного мангала – це наявність кришки. Саме кришка дозволяє готувати барбекю під час дощу чи вітру. При закритій кришці відбувається ефективна циркуляція жару, завдяки чому страва готується швидко та рівномірно. Тому на будь-якому грилі – в тому числі на гриль Наполеон – готувати краще з закритою кришкою.
Якщо кришка буде відкрита, то час приготування збільшиться, а страви будуть мати менш виражений аромат. Тому готувати з відкритою кришкою рекомендують тільки, наприклад, тонко нарізані і швидко підгораючі продукти, так як готуються вони дуже швидко.
Тому запам’ятайте – щоб барбекю вдалося та їжа вийшла смачною і ароматною, потрібно закривати кришку!
Порада №2. Завжди розігрівайте гриль перед початком експлуатації
Перед початком грилювання газовий гриль варто обов’язково розігріти. Все просто: потрібно включити гриль, встановити всі горілки на максимальний жар, закрити кришку і дати грилю прогрітися 10-15 хвилин.
Після цього гриль не тільки прогріється, але і легше очиститься (залишки їжі прогорять і легко відпадуть від решітки).
Порада №3. Решітка гриля завжди має бути чистою
Як же часто потрібно чистити решітку гриля? Існує дві думки з цього приводу. Перша – решітку гриля потрібно очищати перед кожним приготуванням їжі, друга – одразу після приготування. Яка з цих думок правильна – обирати вам, але те, що решітку потрібно очищати регулярно, кожного разу, коли використовується гриль, – однозначно. Чому? Ось декілька причин: по-перше, до нечищеної решітки їжа буде приставати, по-друге, тільки від чистої решітки на продуктах залишається характерний малюнок гриль, по-третє, залишки жиру можуть провокувати задимлення та спалахи вогню, і по-четверте, залишки старої їжі можуть сильно вплинути на запах і смак страви, що готується.
Очищати решітку після приготування легше й економніше по часу, адже застиглі пригорівші залишки складно прибрати з поверхні, а зберігати чисту решітку приємніше. До того ж перед новим грилюванням вона не принесе зайвого клопоту.
Сам процес чистки решітки барбекю досить простий: потрібно лише розігріти гриль до температури приблизно 260֯С (при цьому кришку гриля не потрібно закривати), дати пару хвилин, щоб залишки їжі перегоріли, а потім за допомогою термостійких рукавичок і щітки зі стальними щетинами, акуратно очистити ребра решітки.
Порада №4. Час від часу грилю потрібна професійна чистка
Якщо ви плануєте активно використовувати гриль і полюбляєте регулярне барбекю на природі, то вашому грилю 100% знадобиться професійна чистка. Як часто? Хоча б раз на сезон! Професійна чистка газового гриля включає в себе очищення всіх зовнішніх і внутрішніх деталей від жиру та бруду, чистку камери приготування, пальників, аромапластин, жирових екранів, сталевих та чавунних решіток, чавунної планчі, чистку кришки та корпусу гриля, бічних столиків, шафи з дверцятами, панелі керування, регуляторів температури, шухляд (якщо є).
У газовому грилі дуже важливо підтримувати в чистоті саме пальники, так як без робочих пальників газовий гриль практично безкорисний. Чим ретельніше ви слідкуєте за ними, тим довше гриль прослужить вам, і тим краще буде працювати.
Що стосується сталевих жироприймачів (аромапластин), які встановлені у газовому грилі, і які потрібні для того, щоб жир чи сік, потрапляючи на них, випаровувася і надавав стравам особливий аромат димку, – то не дивуйтеся, якщо вони швидко втратять свій ідеальний зовнішній вигляд.
Порада №5. Використовуйте чохли для гриля
Правильне зберігання гриля таке ж важливе, як і правильна експлуатація. Накриваючи гриль після кожного барбекю спеціальним вентильованим чохлом, ви захистите його від впливу вологи, бруду та сонця, а також попередите корозію та механічні пошкодження корпусу. Виготовлені із надміцного полістеру, чохли для гриля стануть вашим надійним помічником.
Порада №6. Контролюйте полум’я
Для успішного використання газового гриля ви повинні навчитися контролювати полум’я. Через те, що в процесі приготування жир з м’яса частково потрапляє на пальники, можуть виникати невеликі вогняні спалахи. Щоб не спалити їжу, варто перед початком грилювання залишити на решітці трохи порожнього місця. Коли полум’я спалахне, переложіть продукти в зону непрямого жару. Жир прогорить і вогонь стихне, тоді можна буде повернути страву на місце. Старайтесь зразу ж закривати кришку гриля, це допоможе запобігти небажаним займанням. Якщо ж полум’я розігралося занадто сильно, – перекрийте газ, вимкніть газовий гриль і прийміть їжу (кришку при цьому залиште відкритою до повного остигання поверхні гриля).
Порада №7. Використовуйте техніку випалення
Щоб досягти славнозвісного аромату з «димком» варто скористатися технікою випалення. Випалення – це вплив високих температур на поверхню м’яса, завдяки чому вона карамелізується, і сік не витікає. М’ясо виходить свіжим і ароматним, будь-то свинина, яловичина чи баранина.
Що для цього потрібно? По-перше, нагріти гриль до максимальної температури. Далі покласти м’ясо на решітку і смажити 1 хвилину. Через 1 хв перевернути м’ясо іншою стороною і зменшити вогонь. Після цього перекласти шматок на зону з середньою температурою і продовжити смаження. Також ви можете обпалювати м’ясо на турбо-зоні або інфрачервоному пальнику, якщо ваш газовий гриль цим оснащений, перекладаючи його в основну камеру для досягнення потрібної температури.
Порада №8. Готуйте з використанням техніки непрямого грилінгу
Непрямий грилінг – це техніка, за якої пальники, що знаходяться безпосередньо під продуктами, вимикаються, а процес приготування їжі відбуваються за допомогою сусідніх пальників поруч. Цю техніку краще використовувати для смаження великих шматків м’яса, запікання курчат чи випікання пирогів і хліба. Часто, аби м’ясо було ніжне зсередини і не згоріло ззовні, застосовують подвійну техніку – спершу його обсмажують прямим методом, а потім для повільного томління переміщають в зону непрямого нагрівання. Все на ваш вибір!
Порада №9. Страви з цукром можуть підгорати
Пам’ятайте, при надмірному нагріванні цукор пригорає і залишає гіркий присмак, тому потрібно бути дуже уважними при смаженні курчати-гриль, наприклад, у кисло-солодкому чи медово-гірчичному соусі. Краще підтримувати стабільну невисоку температуру нижче 130 ֯С, за якої страва не обвуглиться. Проте такий метод приготування займе у вас трохи більше часу.
Порада №10. Дбайливіше з газом
По-перше, завжди перевіряйте, чи достатньо у вас палива перед початком грилювання. Буде дуже прикро, якщо газ закінчиться посеред самого барбекю і страви залишаться недоготовленими. По-друге, після кожного використання завжди закривайте газовий балон. Не просто закривайте ручки пальників, а перекривайте подачу палива до гриля. По-третє, не зберігайте горючі матеріали в шафі газового гриля. Ще раз переконайтеся, що інструменти і речі, які ви там зберігаєте, не відносяться до легкозаймистих.