Катаракта – фактори ризику та лікування захворювання

Катаракта – фактори ризику та лікування захворювання
Зміст

Катаракта – одне з найвідоміших і водночас найнебезпечніших захворювань очей. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 65 мільйонів людей у ​​всьому світі страждають від катаракти. Якщо не лікувати, це може призвести до постійної втрати зору. Які ще загрози становить катаракта? Які люди схильні до захворювання? Коли необхідне та як проходить лікування катаракти хірургічним методом шляхом операції з видалення катаракти https://oculus.lviv.ua/blog/ophthalmology/likuvannya-katarakti/ в медичному центрі Oculus у Львові?

Опис захворювання

Катаракта – захворювання очей, пов’язане з прогресуючим помутнінням кришталика, природним процесом старіння цієї частини органу зору. Кришталик людського ока складається з білків, які з часом втрачають прозорість, змінюють колір на жовтий і стають твердими. Це спричиняє переривання світла, що досягає сітківки, що спотворює зображення, роблячи краї нерівними. Порушення проходження світла називається катарактою.

Першими симптомами, які повинні спонукати людину терміново звернутися до офтальмолога, є:

  • тривале погіршення якості зору;
  • труднощі в читанні, роботі з мобільним телефоном або комп’ютером;
  • погіршення зору після використання окулярів або в темряві.

Фактори ризику

Катаракта не завжди протікає за єдиним сценарієм і не може бути пов’язана з віком пацієнта. Але найчастіше стареча катаракта діагностується в комплексі з природними процесами, що відбуваються в організмі. Його початок спостерігається з 40 років. Його можна лікувати як медикаментозно на ранній стадії, так і хірургічним шляхом.

У медицині також існує поняття вродженої катаракти, яка з’являється відразу після народження дитини або в перші роки життя. Це дуже великий ризик для здоров’я дітей. Зір ще не повністю розвинений, тому на цій стадії навіть найменша дегенеративна зміна може призвести до втрати зору. Лікування в цьому випадку повинно проводитися негайно, хірургічним шляхом.

Крім того, катаракта може виникнути в будь-якому віці через інші вади зору (наприклад, глаукому) або захворювання, наприклад діабет. Лікування також включає хірургічне втручання.

Особливо схильні до патології люди, у яких діагностовано цукровий діабет, бронхіальна астма, захворювання щитовидної залози або глаукома.

Крім того, факторами ризику є травми голови або ока, вживання стероїдних препаратів і психотропних речовин, а також попередні операції, під час яких використовувався загальний наркоз.

Серед причин вродженої катаракти виділяють: інфекції внутрішньоматкової спіралі або краснуху в першому триместрі вагітності, а також схильність дитини до захворювань очного яблука від батьків.

Лікування катаракти

У багатьох випадках операція є єдиним способом зупинити хворобу і відновити здоров’я пацієнта. Медикаментозне лікування в традиційному розумінні можливо тільки при виявленні старечої катаракти і на ранній стадії розвитку. Потім використовуються ліки у вигляді очних крапель. Але, на жаль, через безсимптомний перебіг захворювання у більшості пацієнтів діагностується занадто пізно. У цьому випадку і при вродженій патології потрібне тільки хірургічне втручання.

Хірургія катаракти складається з двох важливих етапів. Спочатку офтальмохірург через мікропрокол рогівки розкриває капсулу кришталика і за допомогою спеціального ультразвукового приладу дробить і очищає помутнілий кришталик. На другому етапі в звільнений простір імплантують еластичний штучний кришталик, який самостійно займає фізіологічне положення.

Якщо пацієнт раніше страждав порушенням зору, можна підібрати відповідну потужність, тим самим виправивши дефект. Хоча процес складний, операція триває кілька хвилин і проводиться під місцевою анестезією за допомогою крапель.

Слід підкреслити, що в деяких випадках хірургічний метод неможливий. Наприклад, якщо у пацієнта є очна інфекція, процедуру слід відкласти. Так само при наявності в анамнезі інсульту операцію відкладають на 6 місяців. А якщо пацієнт також страждає іншими захворюваннями, пов’язаними з органом зору (глаукома або макулярна дегенерація), медичне втручання категорично заборонено.

Катаракта – небезпечне захворювання очей, яке може мати серйозні наслідки. Ось чому важливо дбати про свої очі щодня, включаючи обмеження (наскільки це можливо) використання електронних пристроїв, проходження регулярних оглядів у офтальмолога, здорове харчування, перебування на свіжому повітрі та фізичну активність. При будь-яких тривожних симптомах необхідно звернутися до офтальмолога.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *