Головні правила під час оплати пені: що варто пам’ятати підприємцям?

Головні правила під час оплати пені: що варто пам’ятати підприємцям?
Зміст

Пеня — це фінансова санкція, що нараховується у випадку порушення боргових, податкових чи інших зобов’язань. Її мета — мотивація підприємців до своєчасної сплати податків. На відміну від штрафу, який є фіксованою сумою стягнення, розрахунок пені відбувається в індивідуальному порядку та залежить від терміну прострочення.

У цьому матеріалі поділимося з підприємцями базовими порадами щодо розрахунку та сплати пені.

У яких випадках нараховують пеню?

Пеня нараховується у випадку порушення підприємцем регламенту сплати податків. Зокрема за:

  • повного чи часткового не оподаткування платежів;
  • прострочення терміну сплати штрафу, що нарахувала податкова інспекція;
  • порушення нормативних термінів сплати податків;
  • виявлення заниження суми податкових зобов’язань, тобто недоплаті.

Як розраховується пеня?

Законодавство передбачає два варіанти нарахування пені залежно від того, ким була виявлена заборгованість — підприємцем чи контролювальним органом.

Бізнесмен сам виявив помилку

Після сплати податку підприємець має термін у 3 роки на виправлення помилок. Якщо в цей період самостійно виявили недоплату, пеня розраховуватиметься з урахуванням мінімального коефіцієнта ставки Нацбанку, тобто 100% річних.

Пам’ятайте, про «вікно» в 90 днів, коли можна виправити помилку в сплаті та уникнути нарахування пені. З 91 дня починає «капати» пеня. Тому що швидше помітити нестикування сум та внести кошти, то менший обсяг штрафної санкції доведеться виплатити. 

Недоплату виявила податкова

Якщо контролювальний орган виявив порушення, вони не дадуть жодної відстрочки. Підприємець одразу отримає лист від податкової, де буде рішення-повідомлення про нарахування штрафу та пені. Сума санкції нараховується з першого дня прострочення та визначається за коефіцієнтом податкової ставки Національного банку 120%.

Головне про сплату пені

Щоб уникнути штрафних санкцій та додаткових витрат, фахівці рекомендують дотримуватись кількох простих правил:

  1. Своєчасність платежів — якщо фінансові зобов’язання виконані в зазначений термін, у податкової немає причин для нарахування фінансових санкцій, зокрема пені та штрафів.
  2. Оскарження неправомірної пені — якщо ви вважаєте, що пеня нарахована неправомірно, слід у той же день звернутися до податкової за роз’ясненнями. 
  3. Автоматизація платежів — для більш ефективного контролю над фінансовими потоками та регулярного списання платежів у зазначені терміни. Це зменшить ризик прострочення і відповідно нарахування пені.
  4. Планування фінансів — щоб уникнути ситуації, коли підприємець немає достатньо коштів для сплати зобов’язань, необхідно заздалегідь розподілити бюджет з урахуванням невеликого запасу вільних грошей.
  5. «Тримати руку на пульсі» — податкове законодавство періодично зазнає змін. Додаються нові обов’язкові відрахування, збільшуються чи зменшуються ставки тощо. Слідкуйте за останніми змінами, щоб уникнути непорозумінь і зайвих нарахувань.

Оплата пені — важлива частина фінансової дисципліни підприємця. Вона потребує уваги до деталей, своєчасного виконання зобов’язань і постійного моніторингу змін у законодавстві. Використання автоматизованих систем, регулярні консультації з фахівцями та уважність до деталей допоможуть уникнути непорозумінь і зайвих витрат.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *